2 bin 20 TL’lik yeni asgari ücrette bir ilk

2 bin 20 TL’lik yeni asgari ücrette bir ilk

Milyonlarca çalışanın dört gözle beklediği 2019 yılı asgari ücreti açıklandı.

Asgari ücret tespit komisyonunun peş peşe yaptığı üç toplantı sonrası bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda bugün yapılan son toplantı sonrasında 2019 yılı asgari ücretinin 2 bin 20 TL olması kararlaştırıldı. İşçi kesimini memnun eden yeni asgari ücretin görüşmelerinde bir ilk de yaşandı. Toplantılar sonrasında yeni asgari ücret hem işçi hem de işverenin ortak mutabakatı ile belirlendi.

2019 yılı asgari ücretine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılan son toplantı sonrasında yeni asgari ücrete ilişkin rakam açıklandı.

417 TL zam

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı asgari ücretinin yüzde 26,5 artış ile brütte 2 bin 558 lira nette ise 2 bin 20 TL’ye çıkarıldığını belirtti. 2018 yılında bin 603 TL olarak verilen asgari ücrete böylelikle 417 TL zam yapılmış oldu.

Tüm tarafların talepleri göz önünde bulunduruldu.Bakan Selçuk asgari ücret görüşmelerinde tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurduklarını, işçi ve işverenlerle hep birlikte, sürdürülebilir bir kalkınmayı tesis edecek şekilde asgari ücreti daha ideal bir noktaya getirmek için gayret gösterdiklerini kaydetti.

İşçi ve işveren ilk defa rakamda mutabık kaldı

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2019 yılı asgari ücretinde bir ilkin yaşandığını da belirtti. Bakan Selçuk, İlk defa bir asgari ücretin işçi ve işveren kesiminin ortak mutabakatı ile ortaya çıkarıldığını kaydetti.

TÜRK-İŞ: Altına imza attık

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay asgari ücrete ilişkin, “Altına imza attık. Canım falan hiç sıkkın değil, ben 5 lira 10 lira daha nasıl katarım diye baktım. Bu ülkede işsizin de yoksulun da temsilcisiyim, gücüm buna yetti bunu yaptım” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu2019‘da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere son toplantısını yaptı.

7 milyon çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret net 2 bin 20 lira olarak belirlendi. Asgari ücrete böylece 417 liralık zam yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplantının ardından açıklama yaptı

Geçen yıla kıyasla yüzde 26,05 arttı

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir