8 İLDE BAŞKA BİR HASTALIK GÖRÜLDÜ

8 İLDE BAŞKA BİR HASTALIK GÖRÜLDÜ

ERZİNCAN’da ko-ronavi-rüs bitmeden yaz aylarının gelmesi ile birlikte eski bir h-astalık ho-rtladı. Tokat, Tunceli, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Bingöl’de de KKKA va-kaları pa-tlak verdi.

Geçmiş dönemde birçok insanı hayattan koparan hastalığa ilişkin değerlendirmede bulunan uzmanlar, KKKA’nın temmuz sonuna kadar süreceğini belirtti.

KENE ISIRAN KİŞİLERDE GÖRÜLEN KKKA BELİRTİLERİ

  • A-teş,
  • Üşüme,
  • Ti-tremenin eşlik ettiği bir soğuk algınlığı şeklinde ani başlar.
  • Çoğu h-astada halsizlik, şi-ddetli kas eklem a-ğrıları olur.
  • Bazen bulantı/kusma, ishal ve v-ücutta dö-küntü vb. olabilir.

Kelkit Vadisi sahasına dikkat

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, şu açıklamalarda bulundu:

* Kırım Kongo Ka-namalı Ateşi hastalığı, Türkiye’de ilk kez 2002’de görülen vakalardan sonra tanındı ve kesin tanı doğrulandıktan sonra ülkemizde birçok bölgeden vakalar bildirildi. Öncelikle Tokat ve Kelkit Vadisi sahasında görülen vakalardan sonra Kırım Kongo Ka-namalı Ateşi hastalığı hâlâ varlığını korumakta ve her yıl birçok insanı etkilemektedir.

Temmuz sonuna kadar sürecek

* Hastanemize Erzincan’ın ilçeleri ile birlikte çevre illerden (Tunceli, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Bingöl) başvurular olmaktadır. Temmuz sonuna kadar vakaların devam edeceği kanaatindeyiz.

Kırım Kongo Ka-namalı Ateşi hastalığı yeni bir h-astalık değildir. Bazı vakalarda ö-lümle sonuçlanabilen bir kırsal bölge h-astalığıdır.

* H-astanemizde tanı koyduğumuz ha-staların hepsi ya kırsal bölgelerde ikamet edenler ya da herhangi nedenle buraları ziyaret eden kişilerdir.

*Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşanların önerilere dikkat etmeleri gerekiyor.

Alınması gereken önlemler

  • Pantolan paçalarını çorap içine sokun
  • Uzun kollu giyinin
  • Eldiven kullanın
  • Evinize döndüğünüzde vü-cutta kene kontrolü yapın

Kene ıs-ırıp vü-cuda yapıştığında a-ğrı hissi olmamaktadır. Kenenin t-ükürük salgılarında anestezik yapıda maddeler vardır ve saatler sonra bile fark edilmeyebilir. Bu yüzden ri-skli bir bölge ziyaretinden sonra baştan tırnağa kadar bir kene kontrolü önemlidir. Kene tutunmuş ise çoğunlukla sizin bulmanız gerekecektir.

Keneyi çıkarırken bunları kullanmayın

Keneler, v-irüsü en fazla kendisi tr-avmaya maruz kaldığı zaman s-algılıyor. Bu nedenle vü-cuda yapışmış bir kenenin özerine kimyasal madde dö-kmek, si-gara söndürmek, bı-çakla ke-smek veya ç-ıplak elle koparıp atmak gibi davranışlardan sonra v-irüsü taşıyan bir kene ise, daha fazla vi-rüs bırakacak ve hastalık ri-skini artıracaktır. Bu nedenle vü-cuda yapışmış bir kenenin fazla kurcalanmadan uygun şekilde çıkarılması oldukça önemlidir.

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir