Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 9 Küçük Şey

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 9 Küçük Şey

Etrafımızdaki her zaman çok sayıda kötü bakteri ve virüs vardır, ancak bağışıklık sistemi adı verilen çok etkili bir iç savunma mekanizmasına sahibiz . Özel hücreler vücudumuzun her tarafına yayılır ve potansiyel olarak zararlı bakteriler veya virüsler bize çarptığında, hücreler sistemimizin diğer bölümlerine dikkat çekmek ve hastalığın yayılmasını önlemek için bir uyarı sinyali gönderir. Yani bir bağışıklık sistemi pratik olarak bir ağdır ve bizi korumanın harika bir işidir. Bu nedenle, ona bakmalı ve kendimize daha iyi bakmalıyız.

1. Sarımsak ve bal Bal , vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve enzimlerle yüklüdür. Aynı zamanda serbest radikallerle savaşmak için bir antioksidan görevi görür.

Sarımsak , beyaz kan hücrelerinin bazı virüslere karşı savaşma kabiliyetini arttıran bileşikler içerir. Parçalama yerine sarımsak ezmek önemlidir, çünkü ezme sırasında ana bileşen alliin aktif haline dönüşür.

1 bardak çiğ bal 8-10 diş sarımsak Yerleştirin cam kavanozda sarımsak ve bal kavanozu doldurun. Oda sıcaklığında 3-5 gün bekletin ve daha sonra buzdolabına koyun. O zamandan sonra kullanıma hazır. Günde bir kez bir parça sarımsak ile bir çay kaşığı bal atın.

2. Zerdeçal ve zencefil çayı Zerdeçalda aktif bileşenler olan curcuminoidler birçok sağlık yararına, anti-viral özelliklere sahiptir ve bağışıklık kazandırıcı özellikleri bunun bir parçasıdır.Zencefil , bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan çok güçlü anti-bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

3 bardak sıcak su 1 cm zerdeçal kökü, soyulmuş ve rendelenmiş veya 2 çay kaşığı toz zerdeçal 1 parça bir parça zencefil, soyulmuş ve rendelenmişSu kaynatın ve zerdeçal ve zencefil ekleyin. 5-10 dakika dinlendirin. Tatlandırmak için bal veya limon ekleyin.

4. Zencefil, limon ve acı biber biberi Yukarıda bahsettiğimiz gibi, zencefil anti-bakteriyel ve antiviral bir ürün olarak çok etkilidir ve C vitamini içinde limon çok yüksektir.Cayenne biberi C vitamini içinde ve ayrıca vücudunuzun kötü bakterilere karşı savaşmasına yardımcı olan beta-karoten ve antioksidanlarda yüksektir. Cayenne biberi oldukça baharatlıdır ve bağışıklık sistemini harekete geçirerek vücut ısınızı yükseltir.

Bir parça zencefil, soyulmuş ve rendelenmiş 2 cm 1/2 limon suyu 1/4 çay kaşığı acı biber Mix tüm malzemeleri ve yudum. Ayrıca bir tatlı kaşığı bal ve küçük bir parça ezilmiş sarımsak da ekleyebilirsiniz.5. Ekinezya, bal, zencefil ve meyankökü şurubu Bal ve zencefil meyan kökü ve ekinezya kökleri ile birlikte de kullanılabilir.Ekinezya , süper güçlü bir bitki olarak adlandırılabilir çünkü tüm bitkinin çok etkili bir bağışıklık güçlendirici özelliği vardır.

Meyan sadece bir şeker değil, aslında çok yüksek anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip bir köktür. Bu onu çok etkili bir bağışıklık düzenleyici yapar. Her zaman kullanılması tavsiye edilmez, sadece 4 ila 6 hafta boyunca kullanın.

4 bardak su Soyulmuş ve rendelenmiş 1 bardak meyan kökü Soyulmuş ve rendelenmiş 1/2 ekinezya kök 1 bardak bal
2 yemek kaşığı veya 5 cm zencefil parçası Suyu kaynatın, ekinezya, meyankökü ve zencefil ekleyin ve 45 dakika pişirin. O zaman soğumaya bırakın ve bal ekleyin.6. Mantar özü Mantar özü birçok sağlık yararına sahiptir ve binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Mantarların, bağışıklık hücrelerini kan damarlarının duvarlarına yapışmasını önleme kabiliyeti açısından çok eşsiz bir bağışıklık güçlendirici gıda olduğuna inanılmaktadır. Şiitake, maitake, cordyceps ve tremella gibi güçlü bağışıklık güçlendirme güçlerine sahip birkaç mantar türü vardır. Her mantar türü bağışıklık sistemini farklı şekilde destekleyebilir ve bazı ekstrelerinin harmanlanması maksimum fayda sağlayacaktır.

7. Yeşil su Bu meyve suyu sadece vitaminlerle dolu değildir ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için harikadır, ama aynı zamanda çok lezzetlidir!Ispanak bir sebepten dolayı superfood olarak adlandırılır, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral ile yüklüdür ve aynı zamanda vücudumuzun enfeksiyon ve virüslerle savaşmasına yardımcı olan beta-karoten ve antioksidanlarda da yüksektir.Portakallar , grip veya soğuk algınlığına karşı savaşmak için gerekli olan C Vitamini ile doldurulur.

Kereviz de C vitamini ve bağışıklık sistemini aktif ve verimli hale getirmeye yardımcı antioksidanlar da yüksektir.Zencefil, anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri ile bilinir.2 bardak ıspanak 2 portakal Kereviz 2 sapları 2 cm parça zencefil, soyulmuş ve rendelenmiş Tüm malzemeleri su ve iç.8. Ekinezya tentürü Ekinezya iyi bilinen bağışıklık uyarıcı bir bitkidir. Ekinezya Angustifolia, Echinacea Pallida ve Echinacea Purpurea – ekinezya çeşitleri vardır, ancak sadece 3 baharat, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Yani tentür yapmayı planlıyorsanız , doğru olanı seçtiğinizden emin olun.

kuru ekinezya sirke Cam kavanozun yarısını kuru otlar ile doldurun ve kavanoz neredeyse doluncaya kadar sirke dökün, birazcık şişmeye biraz ot bırakın. Sıkıca kapatın ve 4-6 hafta boyunca oda sıcaklığında bekletin, birkaç günde bir çalkalayın. 4-6 hafta sonra, otu süzün ve tentürü amber bir şişede saklayın. Soğuk algınlığının ilk belirtisinde, günde 3 ila 4 kez yarım çay kaşığı alın.

 

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir