Ben padişahın oğluyum…

Ben padişahın oğluyum…

Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz ele avuca sığmaz söz dinlemez bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptıkları hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kızdığı zaman Çelebi Mehmet “ben padişahın oğluyum, baba bir şey yapamazsın” derdi.

Akşemseddin ar eder durumu padişah II. Murat’a anlatamazdı. Ancak bir gün Çelebi Mehmet’in şımarıklıkları bardağı taşırdı. Artık dayanamayan Akşemseddin destur isteyip padişahın huzuruna çıktı ve “Size bir hususu beyan etmek isterim, lakin durumdan haya ederim” dedi.

Padişah “Buyur çekinmeden anlat” deyince Akşemseddin rahatlamış vaziyette durumu anlatmaya başladı;

“Padişahım ciğerpareniz çelebi Mehmet çok yaramaz, yaptığı şımarıklıkların önünü alamıyorum, ders yapamıyorum, kızdığım zaman ben padişahın oğluyum diyerek beni sizinle tehdit ediyor” deyince, Padişah II. Murat hoca Akşemseddin’in yanına gelir ve kulağına bir şeyler fısıldar.

Bunları duyan Akşemseddin şaşırır padişahın planı olacak gibi değildir, Padişaha bununla ilgili rahatsızlığını arz etse de, padişah son sözünü söyler;

“bu iş olacak” Ertesi gün yine derste Küçük Mehmet yaramazlıklarına şımarıklıklarına devam ediyor, yine hocasının sözlerine kulak asmadığı anda, aniden kapı açılır ve padişah içeri girer, Akşemseddin olduğu yerden kalkıp padişaha hiddetlenerek

“Bu ne cür’et dersime izin almadan destursuz girersin, derhal dışarı çık” diye azarlar, Padişah da başını öne eğip hocadan af dileyip dışarı çıkar. Çelebi Mehmet şok geçirmişti, koskaca padişah olan güvendiği babası gözünün önünde azar işitmiş, boynunu büküp özür dilemişti.

Plan gayet güzel işlemiş, o günden sonra Çelebi Mehmet ne bir yaramazlık ne de şımarıklık yapmamıştı. Akşemdeddin’in kulağına fısıldanan çocuğu eğitme planı buydu, Koskoca Osmanlı Padişahı, çocuğunun niçin azar işitmeyi göze almıştır.

Öyle bir padişahın yetiştirdiği de çağ atlatan, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet olmuştur. Makam, mevki, mal, mülk çocuğunuzu yetiştirmede ayrıcalık sağlamaz, sahip olduklarınızdan ona neyi yansıtırsanız onda da onu görürsünüz.

Vatanına, milletine dinine bağlı, hayırlı evlatlar yetiştirmek istiyorsanız , sağduyulu olmak ve ona göre davranmak zorundasınız.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir