Menu

Cilt güzelleştiren maya maskesi tarifleri. Kırışıkları giderip cildi gençleştiren doğal tarıfler.

Yaş Maya Maskesi Nedir ? Kullanım Alanları ve Tarifleri

Yaş maya maskesi, özellikle yağlı ciltler için kullanılan ve sivilceler konusunda çok etkili olan cilt bakımı konusunda popüler maskelerden biridir. Cilt lekeleri şikayetlerinizde yanınızda olan yaş maya maskeleri , cildinizin sivilce problemleri ve sivilce lekeleri konusunda yanınızda olurken aynı zamanda yağlı ve kuru ciltleriniz için uygulaması çok basit yöntemlerdendir.

Evinizdeki ürünler ile hazırlayabileceğiniz cilt maskeleri tarifleri arasında maya maskeleri uygulama ve olumlu sonuçları açısından öne çıkan doğal cilt bakım maskelerinin arasında yer almaktadır. Makalemizde cilt tipinize göre hazırlayabileceğiniz birçok doğal yaş maya maskesi tariflerini, kullanım alanlarını ve yaş maya maskesi kullanıcı yorumları hakkında detaylı bilgilerini bulabileceksiniz.

Yaş Maya Maskesi Ne İşe Yarar ?

Yaş maya maskesi, kullanımı oldukça yaygın olan ve hemen hemen her yerden temin edebileceğimiz hamur işlerinde kullanılan yaş maya ile hazırlanmakta olup, kuru ve yağlı ciltlerde görülebilen her türlü sivilce, cilt lekeleri ve kırışıklıklar üzerinde etkili bir cilt bakım maskesidir. Yaş maya maskesi kullanım alanları arasında, özellikle gebelik döneminde görülen cilt lekelerinin, açık tenli ve yağlı ciltler üzerinde daha çok görülen güneş lekelerinin tedavisi bulunmaktadır. Tamamen doğal ve bitkisel olan maya maskesi tarifleri evinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz ve uygulaması oldukça basit tariflerdir.

Yaş Maya Maskesinin Faydaları ;

 • Yaş maya maskesi sivilce tedavilerinde kısa sürede kesin sonuçlar vermektedir.
 • Cilt üzerindeki kırışıklık, ince çizgiler ve çatlamaların onarılmasında oldukça etkilidir.
 • Cilt hücrelerini yenileyerek cildin dinç ve parlak gözükmesini sağlamaktadır.
 • Maya maskeleri düzenli uygulamalarda cildinizde gözle görülür bir gençleşme sağlamaktadır.
 • Hamilelik dönümde oluşmuş tüm cilt lekeleri üzerinde uygulandığında etkili bir yöntemdir.

Yaş Maya Maskesi Tarifleri

Özellikle kadınların yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan göz altı kırışıklıkları, yüz üzerinde ortaya çıkan çizgiler oldukça can sıkıcı bir durumdur. Estetiği bozduğu gibi aynaya baktığımızda karşılaştığımız görüntü hoş olmamakla beraber bir an önce kurtulmanın yollarını araştırmaya başlıyoruz.

Yaş maya maskeleri kozmetik ürünlerin pahalılığı aksine hem uygun fiyatlı hemde tamamen doğal olması sebebiyle bir çok kadının tercih ettiği yöntemler arasına çoktan girmiş bulunuyor. Yüzünüzde oluşan tüm kırışıklıklar ve çizgiler için hazırlayabileceğiniz yaş maya maskesi tarifleri ile etkili bir sonuca çok kısa süre içerisinde ulaşmanız mümkün. Sizler için en etkili yaş maya maskeleri ve maya maskeleri tariflerini kullanım alanları ile birlikte vermek istiyoruz.

Yüz İçin Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • 1 yemek kaşığı yaş maya
 • 2 yemek kaşığı ılık süt
 • 1 çay kaşığı süzme bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı;

Yaş maya süt maskesi Suna Dumankaya tarafından önerilen bir maskedir. Ilık süt içerine atacağınız yaş mayayı karıştırarak eritin. Yaş maya eridikten sonra 1 çay kaşığı süzme bal ile karışımı tamamlayın. Tüm yüzünüze bir fırça yardımıyla uygulayın. 20 Dakika bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlayacak bu yaş maya maskesini haftada 1 veya 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.

Saç İçin Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • Zeytinyağı ( 3 yemek kaşığı )
 • Yaş maya ( 1 adet )

Hazırlanışı ve Uygulanışı ;

Saçlara Uygulanabilen Yaş Maya Maskesi için öncelikle zeytinyağını hafif ısıtılaım ve 1 adet yaş mayayı üzerine ilave edelim. Zeytinyağı ve yaş mayayı güzelce ezip kremsi bir kıvama getirelim. Hazırlanan karışımı saçlarımıza yedirerek sürelim ve streç film yardımıyla güzelce saralım. 1 saat sonra streç film ile sardığımız saçlarımızı açıp ılık suyla durulayalım. Saçlarınızın hem parlak hemde daha güçlü görünmesini sağlayacak bu yaş maya maskesini haftada 1 defa düzenli uygulamak yeterli olacaktır.

Cilt Lekeleri için Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • Su ( 1 yemek kaşığı )
 • Karbonat ( 1 çay kaşığı )
 • Yaş maya ( 1 çay kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı ;

Lekeler için yaş maya maskesi hazırlamak oldukça kolay.Su içerisinde erittiğimiz yaş maya üzerine karbonatı ekleyip güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı cilt lekesi olan bölgeye hafif masaj yaparak yedirin. Maya maskesini uyguladığınız bölgeyi 10 dakika sonra ılık suyla temizleyin. Cilt lekelerinde oldukça etkili olan bu maske düzenli uygulandığında değişimi kısa süre içerisinde göreceksiniz. Haftada 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Yağlı Ciltlere Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • Limon suyu ( 2 tatlı kaşığı )
 • Yaş maya ( 2 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı ;

Limon suyu içerisinde mayayı eriterek güzelce karıştıralım. Hazırladığımız bu karışımı cildimize masaj yaparak ince bir tabaka şeklinde sürelim. 15 dakika beklemesi yeterli olan bu maske 2 haftada 1 defa uygulandığı taktirde cildin yağ dengelenmesi üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Kuru Ciltlere Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • Yumurta ( 1 adet )
 • Yaş maya ( 1 adet )
 • E vitamin kapsülü ( 1 adet )

Hazırlanışı ve Uygulanışı ;

Kırdığımız yumurtayı cam kase içerisinde güzelce çırpın. Çırptığınız yumurta içerisine yaş maya ve e vitamini kapsülünü(eczanelerden alabilirsiniz) ekleyin. Karışımı göz çevresi hariç tüm yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika arası cildinizde beklettiğiniz maskeyi ılık su ile durulayın. Haftada 1 defa uygulayacağınız kuru cilt maskesi sayesinde nemli bir cilde sahip olacaksınız.

Kırışıklık Giderici Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • Elma suyu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Süt ( 1 tatlı kaşığı )
 • Yaş maya ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı 

Tüm malzemeler cam kase içerinde karıştırılır. Tüm maskeleri hazırlarken dikkat etmemiz gereken karışımı yaparken tahta kaşık kullanmaya özen gösterin. Yaptığınız karışımı cildinize uygulayın. 15 dakika cilt üzerinde beklemesi yeterli olan kırışıklık giderici yaş maya maskesi, buz ile cilt üzerinden temizlendiği taktirde şok etkisi yaratacak ve daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Cilt ve boyun bölgesi kırışıklıklarında etkili olan bu maskeyi düzenli olarak haftada 1 defa cildinize uygulamanız yeterlidir.

Sivilce İzleri İçin Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • 2 büyük çilek ( ezilmiş ve püre halinde )
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 1 çay kaşığı bira mayası

Hazırlanışı ve Uygulanışı ;

Tüm malzemeler krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Hazırladığınız karışımı göz çevresi ve dudaklarınız hariç tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika beklemesi yeterli olan sivilce izleri için maya maskesi ılık suyla durulanabilir. Haftada 1 defa uygulanması yeterli olan bu maske eski sivilce izleri konusunda da oldukça etkilidir.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Yaş Maya Maskesi

Malzemeler ;

 • Yaş Maya
 • Yoğurt

 

Hazırlanışı ve Uygulanışı ;

Tarifler arasındaki hazırlanışı en kolay maske olmasına karşı etkisi kanıtlanmış olan göz altı kırışıklıkları için yaş maya maskesi için yaş maya ve yoğurtdu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımı göz altı ve göz çevresine masaj yaparak uygulayın. 60 dakika cilt üzerinde beklemesi yeterli olan maskenizi suyla yıkayın. Haftada 2 defa uygulamanız göz altı morluklarını ve göz çevresi kırışıklıklarını ortadan kaldıracaktır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.