Çok Büyük Müjde! 81 milyonun yüzü gülecek

Çok Büyük Müjde! 81 milyonun yüzü gülecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Cumhurbaşkanlığı 2019 Senelik Programı yürürlüğe girdi. 81 milyonun yüzünü güldürecek reform paketi ile Türkiye, sosyal güvenlikten eğitime, adaletten sosyal savunmaya, çalışma hayatından güvenliğe kadar bir hayli alanda yeniliklere sahne olacak. Programda eğitim, sıhhat, adalet, güvenlik, temel hak ve özgürlükler, aile ve kadın, sosyal savunma, kültür ve sanat, istihdam ve çalışma hayatı, sosyal güvenlik, spor, yenilikçi imalat-istikrarlı yüksek büyüme olmak üzere 12 başlıkta Türkiye’yi bir üst lige taşıyacak amaçlar şöyle sıralandı:

ANAOKULU DESTEĞİ:

Geliri düşük ailelerin anaokulu ve gündüz bakımevi hizmetlerinden istifade etmesi sağlanacak. Savunucu aile hizmeti yaygınlaştırılacak. Engellilere yönelik hane tipi kuruluş sayısı yükseltilecek.

MEMURA ÖDÜL SISTEMI

Kamu müessese ve kuruluşlarında tesirli bir insan kaynakları tasarılaması yapabilmek için esnek çalışma modelleri geliştirilecek. Kamu sektörü insan kaynağının ödül ve performans sistemleri aracılığıyla etkin idaresi sağlanacak.

EMEKLİYE SAVUNMA:

Devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 senesi ocak ve temmuz aylarında evvelki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılacak. Kamu görevlileriyle yapılan toplu kontrat kararlarına göre memur aylıkları ve memur emekli aylıklarının 2019 ocak ayında yüzde 4, temmuzda yüzde 5 artırılacak.

DAR GELİRLİYE KONUT:

Dezavantajlı grupların barınma ihtiyacı için raporu hazırlanacak. Konut projelerinde dar gelirliler, engelliler, yaşlılar, kadınlar, talebeler gibi dezavantajlı grupların barınma ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir araştırma raporu hazırlanacak.

ÖĞRETMENE TEŞVİK:

Öğretmenlik mesleği cazip hale getirilecek. Fırsat eşitliği bağlamında ikili eğitimden tekli eğitime geçme çalışmaları sürecek. Namüsait şartlarda görev yapan öğretmenler için teşvik mekanizması kurulacak.

ŞEHİRLERE YAZLIK SİNEMA:

Kültürel kuruluş ve faaliyetler kademeli olarak mahalli idare kuruluşlarına devredilecek. Özel tiyatrolara destek artacak. Sinema salonu olmayan şehirlere yazlık sinema kurulacak.

İLKOKULDA OKUL YEMEĞİ:

Beslenme Arkadaşı Okul Programı uygulamasına devam edilirken ilkokullarda “okul yemeği” programı başlatılacak.

KIDEM TAZMİNATINDA REFORM:

Sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçiler açısından ulaşılabilirliğin teminat altına alan ferdi hesaba dayalı kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Böylelikle çalışma hayatında kıdem tazminatı alamayan tek bir çalışan kalmayacak. Bir gün çalışanın da kıdem alması sağlanacak

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir