Dokuz ay boyunca seni karnında taşıdı… Neredeyse sürekli mide bulantısı hissetti. Aylarca yorgun ve hasta gibi hissetti kendisini.

Dokuz ay boyunca seni karnında taşıdı… Neredeyse sürekli mide bulantısı hissetti. Aylarca yorgun ve hasta gibi hissetti kendisini.

Ayakları şişti, vücudunda ödemler oluştu, derisi gerildi. Sen karnındayken basitçe yaptığı birçok şeyi yapmakta zorlanır hale gelmişti, Çünkü nefesini, canını, kanını seninle paylaşıyordu. Merdivenlerden çıkmak şöyle dursun yürümek bile daha zordu. Ayakkabılarını bağlamak basit bir iş değildi artık önemli bir görev gibi çaba sarf etmesi gerekiyordu.

Sen farkında olmadan onu tekmelerken ve içinde kıvranırken, O birçok geceyi uykusuz ve ağrılı geçirdi. Doğumunda ise tarifi olmayan bir acı çekti. Fakat sonra seni kucağına aldığında her şeye değdiğini hissetmişti. Senin için böyle bir acıyı çekmeye asla tereddüt etmezdi.

O senin için dadılık, hizmetçilik, hamallık, öğretmenlik, şoförlük, aşçılık, temizlikçilik ve hastalandığında bakıcılık yaptı. En büyük hayranın, en sadık dostun, en yakın arkadaşın, Annen…

Seni karnında hissettiği andan itibaren senin itibaren senin için yaşadı, kendini sana adadı. Sen yediğin zaman doydu, sen uyuduğun zaman dinlendi. Senin için uğraştı, uğraşıyor ve her zaman senin için uğraşacak. Sana dair umutları, hayalleri oldu.

Seni için üzüldü, kızdı, sevindi. Her şeyi tek bir karşılık bile beklemeden yaptı. Çevrende annesini kaybetmiş insanları gördün değil mi? Bu bir gün senin de başına gelecek… Keşke gelmese ama gelecek. O’na teşekkür etmek için yeterli zamanın varken, söyle. Her fırsatta O’nun senin için yaptıklarının kıymetini bildiğini göster. Bundan daha fazla hiç bir şey onu mutlu edemez.

BAK! Rabbimiz ne buyurmuş; “Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikte bulunmanızı emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanacak olursa, onlara öf bile deme, onları azarlama; onlara güzel söz söyle. Onları esirgeyerek tevazu kanadını ger ve de ki: ‘Rabbim, onlar beni küçüklüğümde nasıl yetiştirdilerse, Sen de onlara öylece merhamet et.” İsrâ Suresi 23. Ayet

 

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir