Menu

ETTEHİYYATÜ DUASININ SIRRI

Kalbiniz rahatlayacak. Huzur bulacaksınız.Namaz kılarken her gün defalarca okuduğumuz ‘Ettehiyyatü’nün güzelliğini anlayın, üzerinde düşünün.Namaz kılarken her gün defalarca okuduğumuz

‘Ettehiyyatü’nün güzelliğini anlayın, üzerinde düşünün. Kalbiniz rahatlayacak.

Huzur bulacaksınız. Miraç’ta, Peygamber Efendimizin ALLAH‘ın (cc) huzurunda konuşmaların başlangıcını oluşturan bu sözlerin önemini ve güzelliğini bilmek gerekir.

OKUYUN Ettehiyyatü’deki muhteşem güzelliği görün. Ettehiyyatüyü sadece namazlarda değil, teselliye ihtiyacınız olduğu zamanlarda da okuyun.

Kendinizi yalnız hissettiğinizde, dertlerinizi unutmak istediğinizde, yatarken uykunuz kaçtığında okuyun. Peygamber efendimiz miracda yüce Yaradan’a şunu söylemişti:

Ettehiyyatü lillâhi vassalevâtü vattayyibât.

Hayat sahibi varlıkların hayatlarıyla sundukları ibadetler, dualar ve bütün güzel söz ve davranışlar ALLAH’a mahsustur.

Ve ALLAH’tan(cc) ona Selâm: Esselâmu aleyke eyyühennebiyyu ve rahmetillâhi ve berakâtuhu.

Ey nebî, Selâm, ALLAHın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun. Peygamber efendimiz de şu şekilde karşılık vermişti:

Esselâmu aleynâ ve alâ ibâdillâhissâlihîn.

Selâm bize ve ALLAHın salih kullarının üzerine olsun.

Bu konuşmaya tanık olan Cebrail aleyhisselam Kelime-i şehadet getiriyor:

Eşhedü en lâ ilâhe illALLAH ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluh.

Şehadet ederim ki ALLAH‘tan başka ilâh yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Resülüdür.

Ettehiyyatü Duası Okunuşu

Ettehiyyâtu lillâhi ve’s-salevâtu ve’t-tayyibâtu esselâmu ‘aleyke eyyuhe’n-nebiyyu ve rahmetullâhi ve berakâtuhû esselâmu ‘aleynâ ve ‘alâ ‘ıbâdillâhi’s-salihîn. Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden ‘abduhû ve rasûluh.

Ettehiyyatü Duası Anlamı

“Selam, rahmet ve bütün güzellikler, her türlü dil, beden ve mal ile yapılan ibadet Allah’a mahsustur. Ey Peygamber! Allah’ın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizlere ve Allah’ın sâlih kullarına olsun. Ben şahadet ederim (kesinlikle bilirim) ki, Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şahadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.” (Ebu Dâvûd, “Salât”, 182. I, 591)

Ettehiyyatü Duası

التَّحِيَّاتُ لِلَّهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ ﴿﴾السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ ﴿﴾السَّلامُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ ﴿﴾أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ ﴿﴾ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ
Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.