Günde 20 adet tüketince bakın ne oluyor!

Günde 20 adet tüketince bakın ne oluyor!

Doğa’da bir yüzlerce meyve ve bitkilerin kusursuz ve zararsız tam etki bir tedavi gücüne sahipken İnsanlar bu yöntemi kullanamadığı için hep ilaçlara saldırıp vücudunu harap etmiştir ve bir çoğu da ölüm gibi hadiselerle sonuçlanmıştır.. Bu meyvelerden bir tanesi olan Kirazın bir çok faydası biliniyordu da bu yeni eklendi.

Kiraz’ın faydaları nelerdir?

Amerikalı uzmanların yaptıkları yeni bir araştırmaya göre kiraz suyunun insan bünyesine olan çok özel bir faydası çıktı. Amerika’nın Louisiana State Üniversitesi’nden yapılan açıklamalara göre kiraz suyu uykusuzluk çekenlerin ve birçok hastalığın, derdinin dermanı olarak nitelendirdi.

GÜNDE 2 KEZ İÇMEK UYKU İLACINDAN DAHA ETKİLİ

Ayrıca kiraz suyunun düzenli tüketilmesi sonucu uykusuzluğun yanı sıra kronik ağrı, yüksek tansiyon, ve diyabet hastalarında da yaşanan sorunlarda düşüş görüldüğü tespit edildi.

Aspirinden daha etkili.20 kirazda 12 – 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.Karaciğerin dostu olan kiraz, hastalıklar, fazla ilaç tüketimi ve zehirlenmeler sonucu zorlanan karaciğerin yükünü hafifleterek iyileşmesine yardım ediyor. Karaciğer zamanla normale dönüyor ve safra salgısı artıyor. Böylece sindirim gücünü artırıyor

SAPI BİLE KIYMETLİ

30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir. İdrar söktürücü özelliğiyle böbreklerin dostu olan kiraz vücudu zehirli maddelerden temizliyor. Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde de kullanılıyor.Ayrıca yapısında bulunan kinik asit ile böbreklerin taş ve kum yapmasını önlediği ve varsa zamanla döktüğü,ayrıca safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olduğu biliniyor.Vücuttaki fazla suyun atılmasıyla, dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Özellikle bayat yemeklerle pastırma, sucuk gibi gıdaların zararlarını önleyen kiraz, aynı zamanda kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını ve kanın temizlenmesini, yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini sağlıyor.Şeker hastalarının yedigi tek meyve.Kirazda bulunan ‘levüloz’ adlı şeker kolay sindirilebildiği için şeker hastaları hiçbir tehlike oluşmadan kiraz yiyebiliyor. Ayrıca içerdiği madensel madde ve vitaminler nedeniyle hastalıklara karşı dayanıklılığı artırıyor.

Göz içinde çok faydalı.Yapısındaki bol fosforuyla sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik sağlıyor. A vitamini kaynağı karoten içeren kiraz, aynı zamanda gözlerin dostu. Ağaç kabukları yüksek ateşe ve pekliğe iyi gelir Yaprakları müshil olarak, çiçekleriyse göğsü yumuşatıcı olarak kullanılır. Kirazı bağırsakları zayıf ve yüksek tansiyon sorunu olanların dikkatli tüketmeleri gerekiyor.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir