Hz. Peygamber’in ayva hakkında söyledikleri Efendimiz ayvanın faydalarını nasıl anlattı.

Hz. Peygamber’in ayva hakkında söyledikleri Efendimiz ayvanın faydalarını nasıl anlattı.

Hz Peygamber (sas)  ‘Ayva yiyiniz!

O kalbi aydınlatır. Göğüs darlığını önler.’ buyurmaktadır. Yine bir başka hadis-i şerifte ayvanın kalbe cesaret verdiğini ve doğacak çocuğu da güzelleştirdiğini buyurmuştur.

Yaratılan bütün nebatatın elbet birçok faydası vardır. Ancak özellikle Kur’an’ı Kerim’ de anılan ve Hz. Peygamber(sas) in tavsiye buyurdukları üzerinde özellikle düşünmek gerekir. Faydası yanında muhakkak bilemediğimiz hikmetlere sahiptirler.

 

Ayva besin öğelerinin en zengini olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, Ayvanın kabuklu tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Kandıralı, “A, C ve B grubu vitaminleri (folat) ile kalsiyum, demir, fosfor, bakır, potasyum, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller içerir. Yağdan fakir, liften zengin bir meyvedir.” şeklinde konuştu. Peki Ayva kabuğunun faydaları nelerdir?

MİDE-BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BİREBİR

Kandıralı, “Ayva, çok güçlü antioksidanlar olan polifenolik bileşikler içerir. Bu bileşikler serbest radikallerle savaşıp, yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara ve felç riskine karşı koruma sağlarlar. Peptik ülserler için kullanılır, ayva balla karıştırılıp tüketildiğinde kolit, diyare, bağırsak enfeksiyonları ve kabızlık için idealdir.

Çin’de özellikle Ayva kabuğu ülser tedavisinde, ıslatılmış ve haşlanmış Ayva tohumlarından oluşan jöle de göz problemlerini rahatlatmak, mukoza zarı iltihapları ve hatta boğaz ağrılarını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.”

AYVA KANSERE KARŞI KORUYUCU

Kandıralı şöyle devam etti: “Ayvanın etli kısmını oluşturan astrenjan (sindirim kanalı yoluyla meydana gelen zehirlenmelerde mukozayı büzüştürmek amacıyla kullanılan maddeler) bileşikler tanenler olarak bilinir. Bu tanenler kateşin ve epikateşindir, kalın bağırsakta kansere neden olan kimyasalları bağlarlar, mukoz membranı kanserlere, divertikülite (mukoza fıtığı) ve inflamatuar (iltihaplı) bağırsak hastalığına karşı korurlar.”

AYVA GRİPTEN KORUYOR

Ayvanın gripten koruduğu vurgulayan Kandıralı, “Ayva anti-viral (virüslere karşı) özelliklere sahiptir, antiseptik (mikropkıran) tir. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral patojenlere karşı koruma sağlar. C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, inflamasyonu azaltır ve vücudu viral saldırılara karşı korur. Ayva aynı zamada anemi, karaciğer hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar, göz hastalığı, astım ve diğer solunum yolu hastalıkları ve anti-allerjenik özellikleri ile sistitle mücadelede de yardımcıdır.” dedi.

KALP-DAMAR HASTALIKLARINDA ÇÖZÜM AYVA

Kalp-damar hastalarının korkulu rüyası olan kolesterolü de düşürdüğünü söyleyen Kandıralı, “Ayva yüksek seviyede çözünür lif olan pektin içeriği ile kötü kolesterolü düşürmede yardımcıdır, beraberinde sindirime yardımcı olup, safra taşı oluşumunu azaltır. İyi oranda potasyum içermesi ile kan basıncını düşürmede etkilidir.” dedi.

FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN!

Zayıflamak isteyenlere de Ayva kabuğunu tavsiye eden Kandıralı, “Ayva yüksek lif içeriğinden ötürü kilo kaybına fayda sağlar. 100 g taze ayva 57 kaloridir. İdrar söktürücü bir özelliği olduğundan ayva vücutta sıvı birikimini de ortadan kaldırır.” dedi ve şöyle devam etti:

Ayvadan reçeller, jöleler, soslar, pudingler, şuruplar ve hatta kekler yapılabilir. Pişirmeden önce ayva çekirdekilerini mutlaka çıkarın. Elma, kayısı ve benzer meyvelerde olduğu gibi çekirdekler amigdalin içerir, bu bileşik midede hidrojen siyanide dönüşür. Fazla miktarda alınması siyanid zehirlenmesine neden olur.”

Kaynak: Star Gazetesi

 

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir