İtfaiyeciler Uyarıyor, Asla Arabanızda Dolu Su Şişesi Bırakmayın!

İtfaiyeciler Uyarıyor, Asla Arabanızda Dolu Su Şişesi Bırakmayın!

Arabanızın içerisinde bir anda bir yanma görseydiniz neler hissederdiniz? Eğer başınıza böyle bir şeyin gelmemesini istiyorsanız bu uyarıyı mutlaka dikkate alın.

Araçlarda plastik su şişesi bulundurmak bu kadar tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz? Bakın nelere yol açıyormuş… Araçta sakın su şişesi bırakmayın!

Çünkü özellikle yaz aylarında yüksek sıcak ve yakıcı güneş, arabanızda tutuşma meydana gelmesine sebep olabiliyor. Bunun en başlıca sebebi ise araçta bırakılan plastik su şişeleri. 22-35 arasında bir sıcaklık olduğunda aracınızın içerisindeki sıcaklık ise 50 dereceye kadar çıkabiliyor.

Böylesine sıcak günlerde araç içerisinde ve güneş alıntı hiçbir canlının beklememesi gerektiğini herkes biliyor fakat su şişeleri zararsız olarak görülüyor. Güneş altında bekletilen arabanın içerisindeki bir su şişesi 120 dereceye kadar çıkabiliyor ve suyun büyüteç etkisi yapması sebebiyle araç içerisinde yangınlar meydana geliyor.

Bu yangın aracınızın tamamını yakacak kadar olması pek muhtemel değil fakat gözünüz gibi koruduğunuz döşemelerinizde ve aracınızın iç aksamında ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Aracında bir gün bir su şişesinin sebep olduğu şeyi gören adamın anlattıkları sosyal medyada hızla yayıldı. Adamın başına gelen olay gerçekten büyük bir riski ortaya çıkartmış oldu. Sizde aman bu tehlikeye dikkat edin hem malınız hem de canınız tehlikeye girmesin…

Otomobillerde hiç pet şişe bıraktınız mı? Bu yazımızdan sonra arabanızda bir daha pet şişesi bırakmayacaksınız. İşte arabada su bırakmanın sebep olduğu tehlikeler…

Bir şirkette çalışan Dioni Amuchastegui , internet aracılığıyla paylaştığı bilgiler , vatandaşlara  sıcak havalarda  arabaların içerisinde plastik su şişesi beklettiklerinde neler yaşanabileceğini gözler önüne serdi. İnanılması zor gibi görünebilir ancak Dioni’nin yaşadığı korkunç  bir olay vardı.

Dioni başına gelen ürkütücü hadiseyi şu şekilde anlatıyor: “Aracın dışında bir şeyler yiyordum. Birden aracımın içinden dumanlar çıktığını gördüm. Plastik su şişesinden yansıyan güneş ışığı koltuğun tutuşmasına neden oldu” diye konuştu.

Su dolu bir plastik su şişesi söylendiği gibi güneş ışınlarını temas edilmesi kolay olan nesnelere yansıtabiliyor.

Şayet bir de sıcak havada ise, yangın çıkma olasılığı oldukça fazla. Dioni, “Bunun için bir test daha yaptık. Şişeyi güneş ışınlarının vurduğu bir yere yerleştirdik. Tekrardan yangın çıktı” diye konuştu. Aile fertleriniz ve arkadaşlarınızın da bu durumdan haberdar olmasını istiyorsanız bu haberi mutlaka onlarla paylaşın.

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir