Karpuz neye iyi geliyor? (Karpuzun faydaları)

Karpuz neye iyi geliyor? (Karpuzun faydaları)

Yaz aylarının en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun birçok hastalığa deva olduğu ve iyi bir besin kaynağı olduğu şüphesiz. Ancak bazı zararları da olan karpuzun sağlığımızı etkileyen özellikleri ise şöyle…

Karpuzun faydaları..

Karpuz, kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu bilinen bir meyve.İçerdiği bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoteni de barındırdığını belirten uzmanlara göre, içeriğinde yer alan yüksek potasyum da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve bağırsak kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğu kaydedildi.

Karpuzu fazla tüketmenin zararları

Karpuz, faydalı bir besindir fakat başta karpuz ve domates gibi likopen bakından zengin olan kaynaklardan 30 mg’dan fazla likopen alınması sindirim sisteminde düzensizliklere neden olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre günde iki kez 15 mg likopen verilen hastalarda bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık ve şişkinlik gibi bağırsak problemleri yaşandığı görülmüştür.

Karpuz gibi potasyum içeren gıdaların aşırı miktarlarda tüketilmesi, kanda potasyumun çok fazla bulunması anlamına gelen hiperkalemiye neden olabilir. Kandaki fazla potasyum, düzensiz kalp atımı (artimi), zayıf nabız, sinir ve kas kontrolünün etkilenmesi ve kalp durmasına neden olabilmektedir.

Karpuz Vücuttaki Yağı Azaltır: Karpuz sitrülin üreten yağ hücrelerindeki yağ birikimini azaltmayı sağlar. Sitrülin, böbrek yardımıyla arjinine dönüşen bir amino asittir. Karpuz, yağ yakıcı özelliği ile bünyede bulunan fazla yağı yakar ve kilo vermeyi sağlar. Ayrıca bu işlem ile birlikte böbreklerin aşırı çalışarak yorulmasını da engeller.

Karpuz Kas ve Sinirleri Destekler:Potasyum bakımından zengin olan karpuz harika bir elektrolit görevi görür. Bu özelliği ile vücutta bulunan kasların ve sinirlerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Potasyum sinirlerle alakalı uyarmaları olumlu etkilerken kasları güçlendirir.

Bağışıklık Sitemine Katkıda Bulunur:Karpuz C vitamini açısından zengindir. C vitamini hücre sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Bunun yanında karpuzun bu özelliği bağ dokusunu korur.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir