Kartal’da 7 katlı bina çöktü, olay yerinde kurtarma çalışması yürütülüyor.

Kartal’da 7 katlı bina çöktü, olay yerinde kurtarma çalışması yürütülüyor.

Kartal’da bina çöktü! Enkaz altında kalanlar var

İstanbul Kartal’da bir bina çöktü, olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. 14 dairede 43 kişinin yaşadığı binanın enkazdan 3 kişinin yaralı olarak çıkarıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olay yerine gidiyor. İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, Kartal’da binanın çökmesiyle ilgili yayın yasağı kararı verdi.

Alınan bilgiye göre, Cevizli Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta bulunan 8 katlı bir bina çöktü.
İhbar üzerine olay yerine çok sayıda AFAD, polis, sağlık ve itfaiye  ekibi sevk edildi.
Olay yerinde güvenlik şeridi oluşturulurken, kurtarma ekipleri  çalışmalarına başladı.
Görgü tanıkları enkaz altında kalanların olduğunu dile getirdi.Enkaz altından biri kadın iki kişinin  sağ olarak çıkarıldığı kaydedildi. Yaralılar hastaneye sevk edildiği belirtildi.
KIYAMET KOPARCASINA SES, GÜRÜLTÜ VARDI’
Kartal’da çöken binanın karşısındaki apartmanda yaşayan Cansu Küçükkaya dehşet anlarını anlattı. 15 dakika önce yıkılan binanın önünden geçip evine geldiğini anlatan Küçükkaya, “Oturma odasına geçtim. Bir ses, gürültü… Depremden daha yüksek bir ses. Telefondaydım. O yüzden saati biliyorum. Saat 4’ü 3 geçe. Kıyamet koparcasına ses gürültü vardı. Tam öncesinde bu binaya bir çocuk giriyordu. Apartmana girmeden onu sevmiştim. Komşumuzun kızı. Tam o girdi. İçerde o da var. Her yer dumandı. Bina yıkılmış görüntüsü yoktu en başta. Toz dağılmaya başladı. 5 dakika sonra ambulansı aradım. Telefona baktım.  Görüntü açılınca gördüm ki; bina yıkılmış. Hiç fakına varmadım. Binada 14 daire vardı.” dedi.
Binanın yıkılmadan önceki görüntüsü
KARTAL BELEDİYE BAŞKANI: 14
DAİREDE, 43 KİŞİ YAŞIYOR
Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, binayla ilgili bir yıkım kararı olmadığını söyledi.  Öz, kayıtlara göre, 14 dairede 43 kişinin yaşadığını ifade etti.
İBB’DEN AÇIKLAMA
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta meydana gelen bina çökmesine İBB itfaiyesi (Kartal, Maltepe, Pendik, Kayışdağı, Kadıköy, Yakacık, Bakkalköy, Sultanbeyli, Şişli) 2
6 araç, 86 personelle müdahale etmektedir.” denildi.
Olay yerinden geçen kişilerin de hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. Binada yaşayanların yakınları da haberi alarak olay yerine akın etti.
Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir