Kaşıntı Deyip Geçmeyin! Meğer O Hastalığın Habercisiymiş…

Kaşıntı Deyip Geçmeyin! Meğer O Hastalığın Habercisiymiş…
Kaşıntı; Vücudumuzun temas ettiği fiziki koşulların karşılığında cildimize verdiği tepkidir. Vücudunuzun belli başlı noktalarında veya genelinde olabilen aniden başlayan kaşıntı hissi zaman zaman kısa ve tatlı bir şekilde son bulsa da bazen bu tatlı sürtüşmeler geçmeyen oldukça uzun süren ve kişiyi zor durumda bırakan kaşıntılara dönüşebilir.
 

Kaşıntı; Vücudumuzun temas ettiği fiziki koşulların karşılığında cildimize verdiği tepkidir. Vücudunuzun belli başlı noktalarında veya genelinde olabilen aniden başlayan kaşıntı hissi zaman zaman kısa ve tatlı bir şekilde son bulsa da bazen bu tatlı sürtüşmeler geçmeyen oldukça uzun süren ve kişiyi zor durumda bırakan kaşıntılara dönüşebilir. Bu kaşıntılar sonucu ciltte oluşan kızarıklık, kabarıklık, sulanma gibi belirtiler cildinizin size, önemli bir hastalık başlangıcında olduğunuzun sinyallerini

verdiğinin göstergesi olabilir. Fiziki bir sebebi olmadan, gittikçe artan kaşıntınız varsa mutlaka bir uzman doktora başvurunuz.
 

Kaşıntıya sebep olan hastalıklar;

 
Vücutta üretilen zararlı maddeleri süzme işlevi yapan karaciğer, düzenli çalışamadığı zamanlarda kaşıntıya sebep olur. Hamilelikte karaciğer enzimlerinin yükselmesi de kaşıntıya sebep olur.
 

Kaşıntı çok fazla ve sıklaşmış durumda ise siroz hastalığının belirtisi olabilir.

Tiroit hormonunuz normal değerlerin üzerinde olması da kaşıntı sebebiniz olabilir.
 
Böbreklerin az çalışması sonucu vücuttan atılamayan safra, ürenin artması ile başlayan cilt kuruluğu ve kaşıntılar böbrek yetmezliğinin belirtisidir. Kaşıntıların sıklaşması ile yaşamı olumsuz etkileri görülür.
 
Deterjan, ev tozu, polenler, kumaşlar ve ya mobilyaların tetiklediği kaşıntılar alerjik bir bünyeye sahip olduğunuzun belirtisi olabilir.
Deterjan, ev tozu, polenler, kumaşlar ve ya mobilyaların tetiklediği kaşıntılar alerjik bir bünyeye sahip olduğunuzun belirtisi olabilir.
 
Mantar, kurdeşen, bitler, kene, sinek ısırığı, egzama, sedef, talasemi cilt kuruluğu gibi rahatsızlıklarda kaşıntı sebebi olabilir. Kaşıntıyı nasıl sonlandırırız? Kaşıntı rahatlatıcı bir durum olsa da, kaşıntı kaşıntıyı tetikler. Bu durum cildimizin daha fazla tahriş olmasına sebep olur. Eğer kaşıntınız tahriş ile ilgiliyse soğuk su ile o bölgeyi sabunlamak oldukça rahatlatacaktır. Ama cildinizde ki kaşıntı alerjik ise bunun pek de faydası olmayacaktır. Mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmelisiniz.
 

Kaşıntıya iyi gelen bitkisel kürler;

 
Karbonat
 
Limon
Elma sirkesi
 
Aloe vera
 
Nane yağı
 
Kekik
 
Soğuk su – Buz
 
Taze fesleğen
 
Zeytinyağı
 
Yarım litre suyun içerisine 2 adet çam yaprağı ilave edilip kaynatılır. Kaşınan bölgeye sürülerek 15 dakika bekletilir.
 
Yarım litre suyun içerisine 150 gram ceviz yaprağı ilave edilerek kaynatılır bölgeye pamuk yardımı ile sürülerek 20 dakika bekletilir.

NOT: Sayfamızda yer alan yazı ve görsel içerikler bilgilendirme amaçlı olup kesin teşhis tedavi niteliğinde değildir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir