Peygamber Efendimiz (S.A.V) Rüyada Görmek İçin Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz (S.A.V) Rüyada Görmek İçin Okunacak Dua

Resûlüllah Aleyhissalâtü Vesselâm Efendimiz’i rü’yada görmeyi hemen her mü’min can ü gönülden arzu eder. Ancak, çok az kimseler buna muvaffak olur. Çünkü, Resûlüllah’ı görmenin ilk şartı, sünnetine sıkı sıkıya bağlı olmak, hayatı sünnet üzere devam ettirme azim ve aşkında olmaktır. Ayrıca, haramlardan uzak kalmak, farzları mutlaka yerine getirmek de Resûlüllah’ı görmenin ilk şartlarındandır.

Böylece büyük günahlardan kaçınan mü’min, Resûlüllah’ı görmek için aşk derecesinde bir arzu ve alâka duymaya başladığı günlerde çok çok salât ü selâm getirmeli, yatarken de ısrarla ve devamla şu duâyı okumalıdır:
“Allahümme Rabbe’l-beldeti’l-harâm, ve’ş-şehri’l-haram. Ve’l-haremi’l-haram. Ve’r-rükni ve’l-makam. İkra’ alâ Nebiyyinâ Muhammedin Aleyhissalâtü vesselâm minne’s-selâm…”

Ey haram beldesinin, haram ayının, haram olan haremin ve rükn ile makamın Rabbi olan Allah’ım, Nebîmiz Muhammed Aleyhisselâm’a benden selâm ulaştır ve ona olan sevgi ve hürmetimi duyur.”

Bu duygularla okunmaya devam edilen duâlar, günün birinde te’sirini gösterir, büyük bir günah ve hatası yoksa, Resûlüllah kendisine inşâallah görünür. Şayet görmezse, buna rağmen alâka ve ümidi devam ederse, âhirette kendisine çok yakınlık gösteren Resûlüllah şöyle hitab eder:

– Sen beni öylesine seven ümmetimsin ki, beni görmeyi arzuladın göremedin, ama buna rağmen alâkanı kesmedin, ümidini yitirmedin. Senin alâkan samimi, ihlâsın kavîdir. Devam ettirdiğin sevgi ve hürmetinin karşılığını görme zamanın gelmiştir, sana şefaatım vâcib olmuştur. Gel, şefaatıma lâyık olanların arasına gir.

Mâneviyat büyükleri verdikleri misâllerinde derler ki, yatarken tuzlu yiyen gece uykuda ciğeri yanınca nasıl kendini hep soğuk suların başında görürse, Resûlüllah’ın aşkıyla insanın ciğeri yanmalı ki rü’yasında O’nu görebilsin. Basit bir arzu, cılız bir istek kâfi değildir bunun için.

Adamın biri birgün Allah c.c. dostu olan bir zata gitmiş derdini anlatıyordu.

– Adam ” hocam demiş lütfen bana yardımcı olurmusun.” demiş.
– Allah dostu ” Hele bir derdini anlat bana demiş Allah c.c. izin verirse yardımcı olurum.” demiş
– Adam” Hocam ben”demiş sıkıla sıkıla ” ben Hz. muhammed S.a.v. efendimizi rüyamda görmek istiyorum fakat bir türlü beceremiyorum.” demiş.

Allah dostu adama tatlı bir tebbessüm atmış ve ” gerçekten Peygamber a.s. efendimizi rüyanda görmek mi istiyorsun.”demiş.
Adam heyacanla ” evet” demiş..

Allah dostu”Peki dinle beni demiş bu akşam eve git ve bir subardağı dolusu su ve içine bir okadar da tuz at” demiş ve eklemiş” ve bu tuzlu suyu bitir ve öylece yat.”demiş .

Adam hocaya teşşekür ederek ve büyük bir sevinç ile eve gitmiş, ve hocanın anllatığını aynen tatbik etmiş. O şekilde uyumuş..

Sabah olmuş fakat Adam üzüntülü bir şekilde tekrar Allah dostunun yanına gelmiş.

-Allah dostu ” ne oldu neden üzgünsün” demiş tebbesüm ederek.
-Adam “ben “demiş “rüyamda çok ama dayanılmaz bir susuzluk hissetim ve bütün gece su aradım.”demiş
-Allah dostu ona tekrardan tatlı bir tebbessüm atmış ve demişki ;

Ya gördünmü Peygamber a.s. rüyanda görmek istiyorsan ona böylece susamalısın.” demiş

Allah c.c. emanet olun…

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir