Portakal kabuğu ile cilt lekelerinden kurtulun.

Portakal kabuğu ile cilt lekelerinden kurtulun.

portakal-kabugu-ile-cilt-lekelerinden-kurtulun kesin çözüm..

Cilt lekeleri hemen hemen hepimizin ortak dertlerinden birisidir. Güneş, hava kirliliği, yanlış kozmetik ürünlerinin etkisiyle cildimizde oluşan lekelerden kurtulmak ve cilt renginizi birkaç ton açmak istiyorsanız, kozmetik ürünlere avuç dolusu para dökmek zorunda değilsiniz.

Ev ortamında hazırlayıp, uygulayabileceğiniz doğal cilt aydınlatıcı maskeler, sizi istediğiniz mucizevi sonuçlara götürebilir.
Cilt aydınlatıcı maske tariflerine pratik bir alternatif.
Cildi beyazlatan ağartıcı maskelerle doğal, pürüzsüz ve aydınlık bir cilt elde edebilirsiniz.

Cilt beyazlatıcı maskeler aynı zamanda cildinizdeki lekelerin görünümün azalmasına, cildin nemlenmesine ve doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olacaktır.
Malzemeler:
Portakal kabuğu rendesi
Süt ya da kaymak
Hazırlanışı:
Portakal kabuklarını atmayıp harika bir maske hazırlayabilirsiniz. Portakal kabuğunu rendeleyerek kurutun. Kuruyan portakal kabuğu rendesini süt veya kaymakla karıştırın. Macun haline gelen karışımı yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra bol ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Portakal Kabuğunun Faydaları

1-Portakal kabuğu iştahsızlığa karşıda faydalıdır.

2-Portakal kabuğu özü, şifa deposu olan biberiye özü ile karışım yapıldığında cilt sorunları için etkili bir karışım ortaya çıkmaktadır.

-Portakal kabuğu içeriğinde organik asitler, yüzde 5-8 oranında flavonoidler, yüzde 5 oranında minarel tuzlar, ve yüzde 1-2 esansiyel yağlar barındarmaktadır. Portakalın kabuğunda mevcut lan citrus aurantium un kanser ve damar tıkanıklıkları pekçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır.İçeriği sayesinde, kanı temizler ve cilt için birçok faydası bulunmaktadır.

5-Portakal kabuğu yağının en önemli faydalarından biride selülite karşı oldukça etkili olmasıdır. İçeriğinde bulunan mineral tuzlar, organik asitler sayesinde vücut yağların eriten maddeler üretmektedir.

Portakal kabuğunda bulunan C vitamini ile antioksidan etkili fitokimyasal maddeler olan tangeritin
ve nobiletin kanserlerden korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca A ve C vitaminlerinden zengin oluşu sebebiyle bağışıklığı güçlü kılarak kanser riskini azaltır. Portakal kabuklarında bulunan d-limonen adlı madde güneşin kanser yapıcı etkisine karşı cilt hücrelerini korur. Portakal kabuğu özellikle cilt ve akciğer kanseri riskini azaltmada etkili bileşikler içerir.
2. Kolesterolü düşürür
Portakal kabuklarında bulunan hesperidin adlı maddenin kötü kolesterol(LDL) düşürücü etkisi bulunmaktadır.
3. Zayıflamanıza yardımcı olur
Portakal kabuğu, zayıflama programlarında sıklıkla kullanılır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunur ve vücudun yağ yakmasını kolaylaştırır.
4. Kabızlığı Giderir
Çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Özellikle pektin aldı lif bol miktarda bulunur. Bu lifler kabızlığı giderir ve kandaki şeker düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur.

 

 

 

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir