Rize’de bir belde ile 4 köy karantina altına alındı!

Rize’de bir belde ile 4 köy karantina altına alındı!

Türkiye’de koranavirüs nedeni ile bir ilk yaşandı ve Rize’de karantina uygulamasına başlandı. Rize’nin Kendirli Beldesi ile Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri corana virüsü nedeni ile karantina bölgesi ilan edildi. Peki, karantina bölgesi ne demek, köylere ve beldeye giriş çıkışlar nasıl sağlanacak, karantina nedir, bölgede son durum ne?

Türkiye’de korana virüs hastalğı nedeni ile bir ilk yaşandı.

Yapılan son dakika açıklaması ile Rize’ye bağlı olan Kendirli Beldesi’nde ve Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köylerinde karantina kararı alındığı duyuruldu.

KENDİRLİ BELDESİNDE 1 KİŞİ KORANAVİRÜS NEDENİ İLE HAYATINI KAYBETTİ, 3 KİŞİDE TEST SONUCU POZİTİF ÇIKTI!

Konu hakkında açıklama yapan Kendirli Belediye başkanı Alaattin Serdar  “Dün bir köyümüzde 1 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Hastanede durumu ağır olan bir vakamız daha var.

Ayrıca 3 köylü vatandaşımız da virüs olduğu şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Ölen vatandaşımız beldede esnaflık yapan bir vatandaşımız olması dolayısıyla birçok insanla ve dolayısıyla camiye giden ve burada da insanlarla iletişim kuran birisi.

Bu durum beldemizde paniğe neden oldu. Yapılması gereken tek seçeneğimiz vardı oda Beldemizin karantina altına alınması ve vatandaşlarımızın sağlık taramasından geçirilmesi. Sağlık Müdürlüğü yetkililerini aradım ve tedbirler alındı gerekli çalışmalar başladı.

Vatandaşlarımızın sakin olması yetkililerin uyarılarını dikkate alması ve evden çıkmamalarını istirham ediyorum” diyerek tüm beldeye korana virüs testi uygulanmasını istemişti.

RİZE’DE KARANTİNE BÖLGESİ İLAN EDİLMESİ KARARI ÇIKTI!

Rize Valiliği tarafından yapılan açıklama ile Sağlık Bakanlığı tavsiyesi ile bölgenin karantina altına alındığı belirtilerek “Yine muhtarlar üzerinde bu bölgede tüm evlerdeki ateş,öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir.

KARANTİNA BÖLGESİ NE DEMEK?

3 bin 500 kişinin yer aldığı Kendirli Beldesi için verilen karantina bölgesi kararı büyük yankı uyandırdı. Herkes, karantina bölgesi nedir sorusuna yanıt aramaya başladı. Karantina bölgesi ilan edilen yerlere tüm giriş ve çıkışlar denetime tabi tutularak yapılıyor.

Karantina bölgesinde belirli istisnalar dışında da valilik kararı ile sokağa çıkma yasağı uygulanabiliyor. Virüsün yayılımını engellemek adına şu anda bölgede sokağa çıkma yasağı uygulanacağı duyuruldu.

 

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir