Rusya’nın en soğuk bölgesinde Sibirya’da balonlu naylonla doğal gaz faturasını yarı yarıya düşürüyorlar

Rusya’nın en soğuk bölgesinde Sibirya’da balonlu naylonla doğal gaz faturasını yarı yarıya düşürüyorlar

Doğal gaz zamları, ülkenin soğuk havanın etkisine girmesiyle birlikte, kombi dereceleri normalden daha fazla yükseltilmeye başlanıldı. Kombi derecesinin yükselmesiyle birlikte yine aynı seviyede faturalar da yükselmeye başladı. Pahalı olan doğal gaz birim fiyatı sebebiyle; bir evin tamamen ısıtılması için 1 ay oyunca yakılan kombi sonucunda ortalama 350 ila 500 TL arasında doğal gaz faturası geliyor. Peki bunu düşürmek için bir yöntem var mı? Elbette var.

Özellikle Sibirya ve Rusya’da uygulandığı bilinen bu yöntem sayesinde doğal gaz faturaları yarıya kadar düşebiliyor. Peki bu yöntem nasıl uygulanıyor? İşte tüm detaylar…

Faturanız Yarı Yarıya Düşecek!

Balonlu naylon olarak bilinen ve yeni ürünlerde kullanılması vazgeçilmez olan ürün bu konuda can kurtarıcı oluyor. Özellikle elektronik ürünler ve kırılma ihtimali bulunan ürünlerde herhangi bir darbe durumunda darbenin azaltılması amacıyla kullanılan balonlu naylonların bu işe de yaradığını, özellikle Dünya’nın en soğuk ülkeleri olan Rusya ve Sibirya’da da kullanıldığını biliyor muydunuz?

Uygulama Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle evde kaç pencere olduğunu sayın ve ardından bu pencerelerin “cam” bölgelerinin ölçüsünü alın. Aynı ölçüde balonlu naylon satın alın ve sıra sıra, pencereleri ıslatıp naylonu pencere ölçüsünde kesip yapıştırmaya başlayın. Bunu hem içli, hem dışlı yaparsanız daha iyi bir yalıtım elde edersiniz, fakat içten yapmakta yeterli olacaktır. Tüm pencereleri balonlu naylonla kapladığınızda ısı kaybının ne kadar azaldığını gözlerinizle göreceksiniz.

 

 

 

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir