Menu

Sağlık Bakanı İçim Acıyarak söylüyorum Deyip Kötü haberi Böyle duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklamalarda bulunuyor.Bakan Koca’nın açıklamaları şu şekilde:”BİRİNCİ DALGANIN İKİNCİ PİKİNİ YAŞIYORUZ””Birinci dalganın ikinci pikini yaşıyoruz.””İçimiz acıyarak görüyoruz ki s’algın artarak devam ediyor. Vi’rüs her geçtiğimiz gün daha çok insana ulaşıyor.””Şu ana kadar 29 bin 865 sağlık çalışanımıza s’algın bulaştı.”

Ülke çapında değişiklikler olsa da hastanelerimizin yükü artıyor. Bu yüke hayallerinizin ötesinde omuz verenler var. Kamuda esnek çalışma uygulamasına geçildiği, evden çalışmanın özendirildiği bu dönemde gündüz, gece görevine devam eden, çocuğunu eşini kucaklayamayan hemşire, hekim ve her düzeyde sağlık personelimiz var.

Doktorundan hasta bakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedekarlık isteyen bir mesleğin mensubu bulunduğunu bilmektedir. Fakat bu fedekarlığını sorumsuzca davranışlara feda etmek zorunda olmamılıdır. Sağlık çalışanlarımız bütün mesailerini bulaştırıcı hastalıklarla Birlikte geçirmektedir. Şu ana kadar sağlık kuruluşlarımızda virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu. Ne yazık ki 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik. Tümüne Allah’tan Rahmet diliyorum.

Sağlık kuruluşlarımızda hala şiddete başvuranların olması, sağlık personelimizin menfur saldırılara muhatap olması içimizi acıtıyor, şevkimizi kırıyor. Vatandaşlarımızdan mesuliyet bekliyoruz. Sağlıkçılarımızın beklentisi alkıştan öte bir hassasiyettir. Bu hassasiyet bütün vatandaşlarımızın hastalık riskine karşı tetikte olması İçin gerekli, yaşlılarımızın, Kronik hastalığı olanların olması İçin gerekli, pandemi nedeniyle işyeri tam çalışmayan kardeşimizin işine, aşına kavuşması, evlatlarımızın okullarına devam yapabilmesi İçin gerekli.”

EN FAZLA ARTIŞ ANKARA’DA”

İstanbul, Trakya ve Ege bölgesinde ciddi bir artış yok. Son dönemde en çok artış Ankara’da. Virüs gücünü kaybetmedi ağır vaka ve ölüm sayıları azlatmamız gerekiyor.” RİSKLİ OLAN İLLER”Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Sivas, Kayseri halen yüksek riskli illerimiz arasında.ORTA ANADOLU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA CİDDİ ARTIŞ VAR”
“İstanbul’da, Ege ve Trakya’da ciddi artış yok. Ortaanadolu ve Güneydoğu Anadolu’da maalesef artış var. Son zamanlarda en çok yükselişin bulunduğu yerlerin başında Ankara geliyor. Diyarbakır gibi birtakım illerimizde yakın çalışmalarımız sürdürülmektedir.

Hasta miktarını Gaziantep’te yüzde 52, Diyarbakır’da yüzde 49, Mardin’de yüzde 61 gibi aşağıya çekmeye başladık. Virüs gücünü kaybetmedi. Rakamlar bize ölüm ve ağır vaka sayısını arttığını söylüyor. Risk burada, mücadelemizin asli amacı bunu önlemeye yönelik. Sorun küresel, mücadele ulasal demiştik.”

Türkiye’de son 24 saatte 107 bin 927 test yapıldı, 1596 şahsa hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 45 kişi, salgın nedeniyle hayatını kaybetti, a’ğır hasta adedi 1017 oldu.”SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?
“Vaka sayısı en çok il Ankara, tedbirler alınmaya başlandı. Şu anda sokağa çıkma yasağı gündemimizde yok. Salgın ülke çapında denetim altındadır.”

DÜĞÜNLER VAKA SAYISININ ARTIŞINDA ETKİLİ OLDU

“Bayram ve bayram ardından düğünler vaka sayılarında etkili oldu.”FUTBOL MÜSABAKALARI “Bilim Kurulunun, futbol müsabakalarının sezonun ilk yarısına kadar seyircisiz oynanması tarafında önerisi var.”

 

Beğen  
Yazar