Yağ bezelerinden doğal yöntemlerle kurtulun

Yağ bezelerinden doğal yöntemlerle kurtulun

Yağ Kistlerine Doğal Çözümler

Daha çok kulak arkası, yüz veya sırtta oluşan yağ bezeleri tıp dilinde epidermal kist olarak bilinir. Kistlerin içerisi genellikle sebiumlarla dolu olduğundan herhangi bir tehlikesi yoktur ve doğal tedavi yöntemleriyle geçirilebilir.

Bal

Cilt yüzeyinde kullanıldığında yaraların iyileşme sürecini hızlandıran bal yağ bezesi tedavisinde de kullanılabilir. Balı yoğun bir merhem kıvamına gelinceye kadar buğday unuyla karıştırın. 1 çay kaşığı bal için 1 çay kaşığı un yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışımı beze üzerine sürün ve üzerini kapattıktan sonra 1 gece bekletin.

Aloe vera:

Aloe vera jeli yağ bezesini yumuşatır ve iyileşme süresini kısaltır. Bir miktar jeli her gün düzenli olarak bezenin üstüne sürün.

  1. Hintyağı

Yağ bezesine düzenli olarak hintyağı sürmek bezenin kısa sürede küçülmesini sağlar. Hintyağını bir parça pamuğa 4-5 damla damlatıp bezenin üstüne yerleştirin. Bunu gün içinde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Buhar

Buhar, ısı ve nem yağ bezesinin yumuşamasına ve kaybolmasına yardımcı olur. Havluyu buharda ısıtarak bezenin üstüne kompres yapın. Sıcak kompresi gün içinde 20-30 dakikalık sürelerde 3-4 defa uygulayın.

Yağ kistleri ve bezelerinin doğal çözümleri arasında vitaminler, sıcak kompres ve bitkiler vardır. Yağ kistleri, derinin altında oluşan bezelerdir. Yağ bezeleri, genellikle bir zararı olmayan ve zamanla kaybolan sorunlar olsalar da; görünüşleri bir çoğumuzu rahatsız eder. Ayrıca bazı durumlarda enfeksiyon kapıp, başka sorunlara sebep olabilirler. Bu nedenle onlardan kurtulmak isteyebilirsiniz.

Derideki Kistlere Karşı Doğal Çözümler

Yağ kistlerinden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz ucuz ve cildi tahriş etmeyen doğal tariflerle, sıkıntılı medikal prosedürlerden  geçme zahmetinden kurtulabilirsiniz. Bu doğal tedavi yöntemleri, güvenli alternatif tedaviler olarak kabul edilseler del bazı durumlarda yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuza veya bitkiler konusunda uzmanlaşmış natüropatlara danışabilirsiniz.

Nemli Isı Uygulama

Kablosuz termal pedler veya bez ile sıcak kompres yöntemleri gibi, nemli bir ısı kaynakları (elektrikle çalışan termal pedleri nemli bir ortamda veya nemli malzemerle birlikte kullanmayın) bu kistlere uygulandığında, iltihapın dağılmasına yardımcı olabilirler. Cildinize uyguladığınız bezin veya pedin çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla sıcaklık, kistin içindeki bakterileri arttırabilir.

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve vücudumuzu olabileceği kadar sağlıklı tutmak, bu tür yağ kistlerini önlemeye yardımcı olur.

Yeterince Dinlenin

Vücuda gerekenden daha az uyku uyumak, bağışıklık sistemini zayıflatır ve bir çok probleme yol açabilir. Bu nedenle,yeteri kadar uyumaya ve dinlenmeye önem vermelisiniz.

Rafine Şekerden Uzak Durun

Fazla şeker, bağışıklık sisteminin çalışmasını azaltıp, rahatsızlıklara neden olabilir. Aldığınız günlük şeker miktarını azaltmak için gazlı içeceklerden şekerli meyve suları, işlenmiş gıdalar ve mısır gevreklerinden uzak durmaya çalışın.

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir